MEZŐHEGYES

„Zöld város kialakítása Mezőhegyesen”

Projekt bemutatása

„Zöld város kialakítása Mezőhegyesen”



Kedvezményezett neve: Mezőhegyes Városi Önkormányzat
Projektazonosító: TOP-2.1.2-15-BS1-2019-00025.
Projekt címe: „Zöld város kialakítása Mezőhegyesen”

Projekt tervezett, elszámolható összköltsége bruttó: 220.000.000-Ft
A projekt forrását az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.
Támogatási mértéke: 100%
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2023.06.30.
Konzorciumi partner: Békés Vármegyei Önkormányzati Hivatal

A projekt tartalmának bemutatása:

Mezőhegyes városközpont területén a 686 és 721 hrsz.-ú önkormányzati területek felhasználásával gazdaságélénkítési és zöldterület fejlesztési feladatok megvalósítására a TOP-2.1.2-15-BS1-2019-00025 azonosító számú „Zöld város kialakítása Mezőhegyesen” pályázat keretében nyertünk br. 220.000.000-Ft 100%-os támogatottságú forrást.

A projekt Mezőhegyes központi területén, a Templom utca – Kórház utca – Hild János utca – Kozma Ferenc utca által határolt területen valósult meg. A pályázattal a térrész és az József Attila Általános Művelődési Központ (ÁMK) környéki parkrészek környezetrendezése, a belvárosi zöldterület rekonstrukciója és a kapcsolódó közterületek, közlekedési területek fejlesztése valósult meg. A beruházás kisebb részben a 686 hrsz.-ú Kórház utca keleti oldalán, illetve jelentősebb részben az út keleti oldala mellett található a 721 hrsz.-ú ingatlanon az ÁMK körül található park területén valósult meg.

Az Önkormányzat célja volt, hogy a város zöld infrastruktúra hálózata fejlődjön, így a parkrészek felújítását, fakezelését irányoztuk elő. Növénytelepítések történtek a teljes beavatkozási területen, a lombkorona-, cserje- és gyepszint is bővült, a fajgazdagság, biodiverzitás növekedett. Kiemelt cél volt, hogy a parkterületek ne csak biológiailag aktív felületként szolgáljanak, hanem ökológiai szerepükön túl városi aktív rekreációs területek létrehozásával (pihenőpark, sétatér, játszótér, szabadtéri tornapálya, futópálya létesítésével) funkcionálisan is szolgálják az itt élőket és az idelátogatókat. A parkban a rendezvényközponti funkciót betöltő szabadtéri színpad környékének területe került megújításra.

A parkterület rehabilitálása mellett az ÁMK előtti leromlott állapotú burkolt terület akadálymentes felújítása is megtörtént, ahol három nagyobb zöldsziget létesült paddal határolt kiemelt területtel, energiatakarékos térvilágítással. A gyalogos és közlekedési felületek térkőből, illetve ökogrén burkolattal létesültek a felületre hulló csapadékvíz helyben tartása érdekében. A Kórház utca útburkolatával párhuzamosan az ÁMK főbejárata előtt egy férőhelyes 18 m hosszú 3 m széles bazaltbeton burkolattal ideiglenes autóbusz várakozóhely létesült kizárólag az iskolai buszok kiszolgálására.

A parkterület északi részén egy hét elemből álló játszótér és egy futópályával kiegészített, hat elemet és egy kötélpályát tartalmazó szabadtéri "kondipark" is kialakításra került. Az ÁMK és a diákotthon előtti felújításra kerülő akadálymentes burkolaton került elhelyezésre 3 db 20 m2 alapterületű, mezőhegyesi építési hagyományokat tükröző piaci árusító pavilon, amelyek megközelítését a Kórház utca felől akadálymentessé tett parkolók is biztosítják. A játszótéri rész és az árusítóhelyek közelében került megépítésre egy férfi és akadálymentes női egységet, pelenkázót tartalmazó nyilvános illemhely 27 m2 alapterülettel. Az akadálymentes megközelítést önálló parkoló is lehetővé teszi.

A projekt megvalósításához kapcsolódtak szemléletformálási akciók, illetve "Soft" programok melyek célja az volt, hogy erősítse a város lakosságának környezettudatosságát. Az alábbi "Soft" elemek valósultak meg a városi rendezvénynaptárra épülve: Környezet-tudatosság és integrált szemlélet erősítése a lakosság körében; 1. Önkormányzat által vezérelt, környezettudatosságot erősítő, szemléletformálási kampány szervezése; 2. Önkormányzat által vezérelt, környezettudatosságot erősítő, energiatudatosságra nevelő, programok szervezése; Települési arculat és identitás fejlesztése 3. Helyi kézműves termékek és élelmiszerek népszerűsítése, promotálása.

Támogatási szerződés
Támogatási szerződés 1. számú módosítás
Támogatási szerződés 2. számú módosítás
Támogatási szerződés 3. számú módosítás
Vállalkozói szerződés
Vállalkozói szerződés módosítás
Sajtóközlemény a projekt zárásáról
Összegzés

Vállalkozói szerződés - Béke park felújítás
Vállalkozói szerződés módosítás - Béke park felújítás
Összegzés - Béke park felújítás

HÍREK

Soft programok"

II. Mezőhegyesi futónap 2021.10.23

MÉDIAMEGJELENÉS

SAJTÓKÖZLEMÉNY

2021.08.18.

Mezőhegyes Városi Önkormányzat

Mezőhegyes Város Önkormányzata sikerrel pályázott a Terület és Településfejlesztési Operatív Program TOP-2.1.2-15 jelű, Zöld város kialakítása pályázati kiírásán, melynek keretén belül 220,00 millió forint, vissza nem térítendő támogatásban részesül az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és a hazai központi költségvetési előirányzatból.
„Zöld Város kialakítása Mezőhegyesen ” című, TOP-2.1.2-15-BS1-2019-00025 azonosítószámú projekt, a Széchenyi 2020- program keretében valósul meg 220,00 millió forintos összköltségű pályázat európai uniós támogatás segítségével.

A projektet Mezőhegyes központi területén, a Templom utca – Kórház utca – Hild János utca – Kozma Ferenc utca által határolt területen valósul meg. A pályázattal a térrész és az József Attila Általános Művelődési Központ (ÁMK) környéki parkrészek környezetrendezését, a belvárosi zöldterület rekonstrukcióját és a kapcsolódó közterületek, közlekedési területek fejlesztését kívánják megvalósítani.
Az Önkormányzat célja, hogy a város zöld infrastruktúra hálózata fejlődjön, így a parkrészek igényes felújítását, szakszerű fakezelését irányoztuk elő. Növénytelepítések történnek a teljes beavatkozási területen, a lombkorona-, cserje- és gyepszint is bővül, a fajgazdagság, biodiverzitás növekszik. Kiemelt cél, hogy a parkterületek ne csak biológiailag aktív felületként szolgáljanak, hanem ökológiai szerepükön túl városi aktív rekreációs területek létrehozásával (pihenőpark, sétatér, játszótér, szabadtéri tornapálya, futópálya létesítésével) funkcionálisan is szolgálják az itt élőket és az idelátogatókat. A parkban a rendezvényközponti funkciót betöltő szabadtéri színpad környékének területe kerül megújításra. A parkterület rehabilitálása mellett az ÁMK előtti – jelenleg leromlott állapotú – burkolt terület akadálymentes felújítása is cél, ahol három nagyobb zöldsziget létesül paddal határolt kiemelt területtel, energiatakarékos térvilágítással. A gyalogos és közlekedési felületek térkőből, illetve ökogrén burkolattal létesülnek. A Kórház utca útburkolatával párhuzamosan az ÁMK főbejárata előtt egy férőhelyes 18 m hosszú 3 m széles bazaltbeton burkolattal ideiglenes autóbusz várakozóhely létesül kizárólag az iskolai buszok kiszolgálására,amely normál körülmények között 3 gépkocsi parkolóhelyet is biztosítja. A parkterület északi részén egy hét elemből álló játszótér és egy futópályával kiegészített, hat elemet és egy kötélpályát tartalmazó szabadtéri "kondipark" is kialakításra kerül. Az ÁMK és a diákotthon előtti felújításra kerülő akadálymentes burkolaton kerül elhelyezésre 3 db piaci árusító pavilon, amelyek megközelítését a Kórház utca felől akadálymentessé tett parkolók is biztosítják. A játszótéri rész és az árusítóhelyek közelében kerül megépítésre egy férfi és akadálymentes női egységet, pelenkázót tartalmazó nyilvános illemhely 27 m2 alapterülettel.

A projektről további információt a mezohegyes.hu oldalon olvashatnak.

SAJTÓKÖZLEMÉNY A PROJEKT BEFEJEZÉSÉRŐL

Befejeződött a „Zöld város kialakítása Mezőhegyesen” című projekt.

2022/05/31

Mezőhegyes Városi Önkormányzat

„Zöld város kialakítása Mezőhegyesen” címmel (projekt azonosító: TOP-2.1.2-15-BS1-2019-00025) befejeződött a 220 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével megvalósuló fejlesztés. A projekt a Széchenyi 2020 program TOP-2.1.2-15 Zöld város kialakítása című konstrukció keretében valósult meg.

projekt elemei:
A projekt Mezőhegyes központi területén valósult meg. Cél volt a város zöld infrastruktúra hálózatának fejlődése, így a parkrészek igényes felújítását, szakszerű fakezelését irányozta elő az önkormányzat. Kiemelt cél, hogy a parkterületek ne csak biológiailag aktív felületként szolgáljanak, hanem ökológiai szerepükön túl városi aktív rekreációs területek létrehozásával (pihenőpark, sétatér, játszótér, szabadtéri tornapálya, futópálya létesítésével) funkcionálisan is szolgálják az itt élőket és az idelátogatókat. A parkban a rendezvényközponti funkciót betöltő szabadtéri színpad környékének területe került megújításra. A térrész és az ÁMK környéki parkrészek környezetrendezését, a belvárosi zöldterület rekonstrukcióját és a kapcsolódó közterületek, közlekedési területek fejlesztését valósították meg. A parkterületen egy játszótér és egy futópályával kiegészített, szabadtéri "kondipark" is kialakításra került energiatakarékos közvilágítással.
A parkterület rehabilitálása mellett az ÁMK előtti burkolt terület akadálymentes felújítását is végrehajtották, ahol három nagyobb zöldsziget létesült. Elhelyezésre került 3 db helyi építési hagyományokat tükröző piaci árusító pavilon. A gyalogos és közlekedési felületek térkőből, illetve ökogrén burkolattal létesültek a felületre hulló csapadékvíz helyben tartása érdekében. Az ÁMK főbejárata előtt egy férőhelyes, ideiglenes autóbusz várakozóhely létesült kizárólag az iskolai buszok kiszolgálására.
A játszótéri rész és az árusítóhelyek közelében megépítésre került egy férfi és akadálymentes női egységet, pelenkázót tartalmazó nyilvános illemhely. Az akadálymentes megközelítést önálló parkoló is lehetővé teszi.
A projekt megvalósításához kapcsolódó szemléletformálási akciók, illetve "Soft" programok tovább erősítették a város lakosságának környezettudatosságát. Ezek a programok a városi rendezvénynaptárra épülve: önkormányzat által vezérelt, környezettudatosságot erősítő, szemléletformálási kampány, valamint energiatudatosságra nevelő programok szervezése, továbbá helyi kézműves termékek és élelmiszerek népszerűsítése valósultak meg.
A beruházás fizikai befejezésének időpontja: 2022.05.31.

A projektről további információt a mezohegyes.hu oldalon olvashatnak.

"Zöld Város projekt" megvalósult létesítményei

TOP-2.1.2-15-BS1-2019-00025

„Zöld város kialakítása Mezőhegyesen”